ДАНИЛО АПОСТОЛ
«…але ніколи не встряв в якусь
ворожу для України справу —
вів свою лінію українську.
Належав також до невеликого
числа старшин, які не замазали рук своїх
кривдою народньою»
М. Грушевський
Дани́ло Апо́стол (4 (14) грудня 1654 — 17 (29) січня 1734) — український військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, гетьман Лівобережної України (1727-1734). Провів адміністративну, судову і земельну реформи. Представник козацького роду Апостолів волоського походження. Син Павла Апостола. Народився на Полтавщині. Двічі обіймав посаду миргородського полковника (1682-1686, 1693-1727). Учасник азовсько - дніпровських походів 1695—1696 року. Брав участь у Північній війні 1700-1721 років проти Шведської імперії. 1705 року брав участь у битві під Варшавою, але через сварку із московським командуванням самовільно повернувся в Україну. 28 жовтня 1708 року підтримав союз гетьмана Івана Мазепи з Карлом ХІІ проти Москви, але 21 листопада перейшов на бік царя Петра І. Зберіг за собою полковницький уряд і маєтності. Втратив око в боях під Дербентом. 1723 року був серед підписантів Коломацьких чолобитних до Петра І з проханням ліквідувати Малоросійську колегію та відновити козацькі права і вольності. Через це 1724 року заарештований за наказом імператора і ув'язнений у Петропавлівській фортеці. Звільнений після смерті Петра І, але рік пробув під вартою в Санкт-Петербурзі.
Данило Апостол народився в селі Великі Сорочинці на Полтавщині. Походив з відомого козацько-старшинського роду Апостолів, які майже 80 років з 1659 по 1736 роки тримали в своїх руках полковницький уряд у Миргородському полку (Павло, Данило, Павло Апостоли) і мав молдавське боярське походження.
Данило Апостол був не тільки одним з видатних полководців свого часу, але і вправним державним діячем. Більше трьох десятків років він очолював Миргородський полк як адміністративну і військову одиницю Українського гетьманату. За свого гетьманування він провів реформу судового устрою та намагався всіляко сприяти політичній, економічній і культурній автономії своєї країни. Окрім того, Данило Апостол відзначився як благодійник, подарувавши Сорочинському монастирю великі земельні наділи. Гетьман Данило Апостол побудував за власні кошти величну Спасо-Преображенську церкву в Сорочинцях, де й був похований.
Вшанування пам'яті Д. Апостола
18 серпня 2006 року Президент України Віктор Ющенко відкрив пам'ятник гетьману у селі Великі Сорочинці. Пам'ятник Данилу Апостолу стоїть поруч з церквою Преображення Господнього, де поховано гетьмана. Пам'ятник являє собою бюст гетьмана, поруч з яким знаходяться козацькі фляга, бандура та інші речі.
В Дніпрі 26 листопада 2015 року з'явилася вулиця Данила Апостола.
20 травня 2015 року в Полтаві вулицю Боженка було перейменовано на вулицю Данила Апостола.
У Миргороді одна з вулиць названа на честь Д. Апостола. На фасаді будинку по цій вулиці встановлено меморіальну дошку.
Джура Коротко МСШ №5
Курінь імені Данила Апостола
Гасло: «Люби, знай, оберігай!»
Емблема Прапор
Рій «Патріоти» (молоді козаки)
Гасло: «За Україну кров'ю й потом,
Борімося - ми патріоти!»
Рій «Соколи» (молоді козаки)
Гасло: «Високо злетіти,
низько не впасти!»
Рій «Соколята» (джури)
Гасло: «Ти – козак і я – козак,
Ти – вояк і я – вояк.
Ми хоробрі вояки –
Соколята – козаки!»
Коментарi